smahu správy

Vôňa chleba je vôňa domova

Vo Vyšnej Olšave sa 24. novembra 2019 konala akcia s názvom Vôňa chleba. Bolo to stretnutie skvelých ľudí s perfektnou atmosférou. Podujatie zorganizovali OO Únie žien Slovenska v Stropkove, ZO Únie žien Slovenska vo Vyšnej Olšave a Obecný úrad Vyšná Olšava.

Ochutnávka domáceho chleba a domácich dobrôt nám spríjemnili súbor Olšavan svojím spevom a scénkou o chlebe, René Olčák svojou hrou na akordeón, súbor Bančan z Banského, ktorí nám zaspievali a zahrali na akordeóne a Ľudmila Zajarošová rodáčka z Piskoroviec krátkou prednáškou o tom, ako si doma upiecť kvaskový chlieb. A nielen doma ale priamo v sále obecného úradu sa niesla vôňa chleba, pretože na koniec sme si ho s pomocou Ľudmilky upiekli. Celou akciu nás sprevádzala predsedníčka ZO ÚŽ vo Vyšnej Olšave Andrea Kasardová, ktorá do detailov mala všetko pripravené a predviedla excelentný výkon. Veľká vďaka patrí aj okresnej predsedníčke únie žien Slovenska pani Mgr. Terézii Lipinskej za dobrý nápad a pekné slovo na úvod tejto akcie.
Keď zaznelo od správcu našej farnosti p. Vansáča motlidba a požehnanie pokrmov, tak všetci sme sa tešili na to, čo si pre nás pripravili žienky z rôznych organizácií: ZO ÚŽS Olšavka, ZO ÚŽS Vyšná Olšava, ZO ÚŽS Breznička, ZO ÚŽS Chotča, ZO ÚŽS Duplín, ZO ÚŽS Mestisko, ZO ÚŽS Stropkov a tešili sme sa aj na Jednotu dôchodcov z Banského, ktorí prišli v krojoch a veľmi dobre naladení. Odozva od ľudí bola famózna, pretože v každej kuchyni sa inak jedlo pripravuje. Môžeme spomenúť dobroty ako chlieb, mačanka, makovníky, domáci syr, pikantný džem, čučoriedkovica a mnohé iné, na ktorých sa podieľali aj muži .
Pozvanie prijali aj p. Foťko so svojími výrobkami z medu a rodinka Burakových zo Stropkova, ktorí pre deti pripravili cukrovú vatu a samé sladké dobroty.
Ďakujeme aj pekárňam Šandla a Bokša, ktorých keď sme oslovili, nemali najmenší problém nám poskytnúť bezplatne chlieb, koláčiky a banketové pečivo. Vďaka patrí aj ľuďom, ktorí sú za pečenie zodpovední. Poďakovanie patrí aj Firme PS v zastúpení manželov Potomových zo Stropkova za sponzorský dar a starostovi Vyšnej Olšavy Jurajovi Kasardovi za bezplatné využitie priestorov a nášmu zvukárovi S. Rapáčovi.
Už teraz sa tešíme na ďalší ročník tejto akcie a odkaz pre všetkých, ktorí prídete: pripravte si recepty na chlebík a dobroty, pretože sa bude hodnotiť už aj kvalita.
ĎAKUJEME

obrazok obrazok obrazok

redakcia | 6. 12. 2019 | Obce okresu | Odkaz na článok | | 32x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou