smahu správy

Triatlonový objav - živel Nikola Čorbová

obrazokUrčite nebudeme preháňať, ak povieme, že Nikola Čorbová, rodáčka zo Stropkova, je slovenským triatlonovým objavom.
Už v roku 2013 doslova šokovala atletickú verejnosť, kedy sa zjavila na domácej, ale i rakúskej scéne a bez systematickej prípravy absolvovala preteky na desať a dvadsať kilometrov.

Len tri dni pred pretekmi sa prihlásila na salzburgský 100-kilometrový ultramaratón, ktorý prekvapujúco vyhrala. S časom 10:44:42 dokonca vytvorila nový ženský traťový rekord!
K úspechom si pripísala ďalší v Žiline, kde opäť zvíťazila v 50-kilometrových pretekoch.
Víťazstvom upozornila, že ženská domáca scéna je bohatšia o nový talent.
„Každý pretek, každé víťazstvo má niečo do seba, nejaké plusy a zápory a nejakú atmosféru,“ vraví Nikola Čorbová.
V auguste 2017 v Bátovciach pri Leviciach svoj titul obhájila, napriek nehode počas pretekov, kedy narazila bicyklom do zaparkovaného auta.
Septembrové preteky 2017 v Davose považuje za dosiaľ najväčší úspech, keďže pretekala po zranení, ktoré ešte nebolo celkom doliečené. „Kde je vôľa, tam to ide,“ smeje sa.
Svetový pohár jej priniesol druhé miesto v elite v strednom triatlone.
V Davose pretekala s tým, že nemá čo stratiť, že jej je všetko jedno, lebo ako priznáva, vždy má veľký rešpekt pred ostatnými pretekármi.
Aj na tomto určite plánuje popracovať a začať spoluprácu so športovým psychológom. Zranenia boli dosť závažné, dlho sa liečila. V tom čase sa cítila demotivovaná, pretekať už nechcela a bála sa ďalšieho zranenia.
„Každý deň je iný. Ráno plávam. Potom idem do haly, kde trénujem beh a posilňujem. Večer joga, prípadne sauna,“ popisuje svoj deň Nikola Čorbová.
Z predošlého klubu odišla, teraz profesionálne pôsobí v českom klube „Here to win“.
„Mám okolo seba ľudí, ktorí sú šikovní a motivujú ma,“ uvádza spokojne N. Čorbová.
Jej hlavným trénerom je Filip Ospalý. Ďalšieho špeciálneho trénera má na plávanie a posilňovanie.
Šport milovala od mala. Voľba triatlonu prišla úplne náhodne, zo začiatku behávala v Rakúsku a vždy veľmi rada bicyklovala.
„Triatlon je skupinový šport, no na strane druhej silne individuálny. Čistý beh ma nebavil, nevidela som v tom nejaký zmysel. V Rakúsku som bola 2 roky. Tam som začala chodiť do fitnes centra a behávať na bežiacom páse, potom prišla myšlienka skúsiť nejaké preteky a už to išlo akoby samé,“ veselo dodáva.
Odchodom do Rakúska, kde pracovala ako inštruktorka lyžovania, získala samostatnosť a nové možnosti a skúsenosti.
Z Rakúska sa vrátila opäť na Slovensko doštudovať VŠ a nájsť si klub, ktorý by mohla reprezentovať. Svoje štúdium začala v Prešove, neskôr prestúpila do Banskej Bystrice, kde mala lepšie zázemie a podmienky a štúdium ukončila minulý rok v Bratislave. Po ukončení štúdia ostala žiť a trénovať v Bratislave.
Ako Nikola priznáva, minulý rok bola na Slovensku len veľmi málo. Tento rok je program tiež riadne nabitý. Pripravuje sa na sústredenie v Španielsku, potom sa na chvíľu vráti domov, do Liptovského Jána. Neskôr nasleduje ďalšie sústredenie na Malorke.
V apríli 2018 Nikolu čakajú prípravné preteky v Slovinsku. Neskôr vrchol série Challenge Šamorín. Preteky v Taliansku, na pretrase je aj Ázijský, či Africký pohár a určite nevynechá ani Stropkovskú 20-tku.
„Domov sa vždy teším, rodina pre mňa znamená veľa,“ priznáva N. Čorbová a ľuďom odkazuje, aby sa hýbali, mali šport radi a pestovali ho s láskou.

obrazok obrazok obrazok

Andrea Fecková | 16. 3. 2018 | Šport | Odkaz na článok | | 405x


Diskusia k článku

--> - Formulár na nový komentár

K článku nebol žiadny komentár.

Aby ste mohli článok komentovať, musíte byť prihlásený.
Rss článkov | Rss komentárov | Rss noviniek

© Bodie 2008 - Bežím na RS2 | Štatistika | Admin
Noviny VRANOVSKÉ SPEKTRUM - Týždenník obyvateľov okresu Vranov nad Topľou